World Emoji Day: História emotikonov

Používa ich každý. Poznáte však skutočný pôvod a všetky zaujímavosti o smajlíkoch a emojis?

12.07.2024

17. júla je svetový deň smajlíkov – alebo ak chcete emojis, bez ktorých si dnes už bežnú komunikáciu ani nevieme predstaviť a z času na čas preniknú aj do našich pracovných e-mailov. 

Možno vás neprekvapí, že masovo sa prvé emojis začali používať v Japonsku, teda krajine, ktorá miluje všetko bizarné, netradičné a milé. Shigetaka Kurita ich v roku 1999 vytvoril pre jedného z tamojších mobilných operátorov. 

Pôvodnú myšlienku však môžeme vystopovať ešte skôr. Ruský spisovateľ Vladimir Nabokov napríklad v jednom z rozhovorov pre New York Times z roku 1973 povedal: “Často si myslím, že by mal existovať špeciálny znak pre úsmev - nejaký druh oblého znaku, napríklad okrúhla zátvorka na chrbte.” A skutočne, možno si pamätáte, že prvé smajlíky mali podobu :-) alebo :-(, ako to navrhol počítačový vedec Scott Fahlman v roku 1982, aby bolo možné odhadnúť, ktoré správy sú myslené vážne, a ktoré sarkasticky. 

Štandard, ktorému (nie vždy) rozumejú všetci

Smajlíky sme rýchlo začali používať aj v bežných SMS-kách či komunikácii cez rôzne messenger systémy, ako bolo napríklad populárne ICQ. Len teda z :-) a :-( rýchlo vypadol nos, ktorý zbytočne zaberal cenné znaky v odosielaných správach. 

Lenže dnes máme oveľa viac smajlíkov, ako pôvodné dva. Prispeli k tomu najmä smartfóny s farebným displejom, kde dvojbodky a zátvorky rýchlo mohli nahradiť pekne vykreslené tváričky… 

Bolo však potrebné, aby si jednotlivé zariadenia naozaj rozumeli. Dnes sa preto za každým emoji skrýva tzv. Unicode kód, vďaka ktorému môžete emoji pohodlne vybrať na klávesnici – on sa však v skutočnosti odošle ako Unicode kód – známy smajlík plačúci od smiechu má napríklad kód U+1F602.

To je aj dôvod, prečo emojis vyzerajú inak na iPhonoch a inak na zariadeniach s Androidom, na Facebooku či vo Windowse. Grafici jednotlivých firiem sa skrátka smajlíky rozhodli vykresliť trochu inak, no ak pošlete správny Unicode kód, určite posielate správneho smajlíka. 

Pri tých súčasných to rozhodne nekončí. Objavili ste všetky nové? 

Technická komisia Unicode neustále sleduje aktuálne spoločenské trendy a postupne pridáva stále nové a nové emojis. Dnes je ich spolu už vyše 3 700, no niektoré sú “zdvojené” aby používatelia po celom svete mohli tváričky posielať v podobe, v ktorej reprezentujú priamo ich. 

Postupne tak pribudli emojis s rôznou farbou pleti, dúhová 🏳️‍🌈 či transgender vlajka 🏳️‍⚧️, v roku 2017 🤳 selfie emoji a počas pandémie zas 😷 tvár s rúškom. Máme už aj emoijis na vozíku🧑‍🦽. Nezaškodí si teda galériu emojis občas pozrieť znova a možno narazíte na svojho nového obľúbeného smajlíka. 

Nové emojis sa z času na čas objavia aj pri niektorých špeciálnych udalostiach. Najmä vďaka Twitteru, kde sú občas automaticky pridávané k najpoužívanejším Hashtagom. Vďaka popularite seriálu Game of Thrones sme tu tak mali 🦁 #HouseLannister, 🐺 #HouseStark, 🐉 #HouseTargaryen či 👑 #IronThrone.

Mimochodom, smajlíky sa dávno stali doslova popkultúrnym fenoménom, takže ich nájdete aj mimo elektronickej komunikácie ako plyšové hračky, kľúčenky či hračky. Na obrieho animovaného smajlíka sa dokáže zmeniť aj The Sphere, obrovská poľgulová budova s priemerom približne 157 metrov a výškou 111 metrov v Las Vegas, ktorá zároveň zvnútra aj zvonku slúži ako obrovská obrazovka.

 

Popularita emojis by nikdy nerástla, nebyť internetu. To dnes platí aj o väčšine firiem. Tú vašu na internet pripojí Business Internet od SWANu

Ponúkne kvalitné a rýchle internetové pripojenie pre celú vašu firmu a vystavia LAN sieť prepájajúcu všetky zariadnenia vo firme. Prídavné služby navyše zabezpečia cloudové úložisko, videokonferencie aj zálohu dát.  

© 2024 SWAN, a.s. Všetky práva sú vyhradené.