Využijú ho firmy aj diváci športových prenosov. Čo všetko dokáže najrýchlejšie bezdrôtové pripojenie?
22.11.2024
Kto by nechcel mať čo najrýchlejší internet? Taký, vďaka ktorému budeme môcť sťahovať veľké súbory a dáta od klientov za pár sekúnd, alebo na ktorom budete môcť sledovať hneď niekoľko 4K videí súčasne?
Hoci 5G siete prinášajú dramaticky vyššiu rýchlosť internetového pripojenia, nie je to ich jediná výhoda.
So staršími typmi mobilných sietí ste určite zažili situácie, keď vám internet v mobile nešiel napríklad počas koncertu obľúbenej kapely alebo na námestiach, kde sa pred Vianocami koncentrovalo príliš veľa ľudí.
Kým 4G siete dokážu v jeden čas obslúžiť približne 2 000 zariadení na jeden kilometer štvorcový, v prípade 5G je to až 1 milión zariadení.
V prípade biznisu však nehovoríme len o mobilných telefónoch. 5G siete vďaka tejto obrovskej kapacite dokážu prepojiť množstvom malých senzorov a snímačov prostredníctvom bezdrôtových sietí.
To platí pre inteligentné budovy, senzory na parkovacích miestach, ktoré dokážu nahlásiť svoju obsadenosť, ale aj pre veľké výrobné závody, ktoré všetko dokážu prepojiť aj bez toho, aby po celom areáli museli prácne klásť kilometre káblových zväzkov.
5G navyše dokáže prepojiť aj zariadenia, ktoré by sa klasickým optickým káblom spojiť nikdy nedali, keďže sú neustále v pohybe – pre firmy to tak znamená možnosť ovládať všetky stroje vo výrobe alebo v reálnom čase monitorovať polohu všetkých vozidiel či dôležitých súčiastok na linke.
Mimochodom, ak hovoríme o bezdrôtovom prenose videa vo vysokom rozlíšení – ak ste niekedy pozerali hokejový zápas, v ktorom réžia využívala zábery z kamery na prilbe hlavného rozhodcu, prípade preteky Formuly 1, kde bol naživo prenášaný obraz z niektorého z monopostov rútiacich sa rýchlosťou cez 300 km/h, je to práve vďaka rýchlym 5G sieťam.
Tie dokážu pokryť celý štadión či okruh a v reálnom čase prenášať obraz vo vysokej kvalite.
Využiť ho môžu aj televízne štáby – na jednoduchšie prenosy z tlačových konferencií už dnes nepotrebujú vysielať kompletne vybavené vozidlá a platiť za drahú kapacitu pri prenose signálu cez satelit. Namiesto toho streamovanie zvládne bežný smartfón.
Rýchlejší prenos dát aj s videom a hlavne nízkou latenciou znamená, že každý pokyn z riadiaceho centra zariadenie na druhom konci vykoná prakticky okamžite, s oneskorením len pár milisekúnd.
Takto nízka odozva umožní napríklad vykonávať operácie na diaľku, vďaka čomu skúsený operatér z inej krajiny nebude musieť strácať čas cestou za pacientom. A keďže 5G zvládne 4K aj 8K videá a obraz vo virtuálnej realite, operácie či aspoň tréning lekárov bude môcť byť oveľa efektívnejší, vďaka využívaniu rozšírenej reality a VR okuliarom.
5G však môže zachraňovať životy aj v našich autách. Európska únia napr. plracuje na koncepte tzv “prepojených vozidiel”, ktoré budú schopné komunikovať s inými autami alebo cestnou ifraštruktúrou.
To znamená, že vaše auto automaticky dostane upozornenie na nehodu alebo kolónu pred ním, prípadne servisné vozidlá údržby v odstavnom pruhu na diaľnici.
Produktivitu a bezpečnosť vašej firme zaručí aj rýchly Business Internet of SWANu. Okrem internetového pripojenia na mieru vám prinesie aj maximálne zabezpečenie firemnej Wi-Fi siete a najmä plnohodnotnú podporu riešenia problémov 24/7, vďaka čomu budete chránení pred prípadnými výpadkami a problémami.
Samozrejmosťou je tiež VPN pripojenie, vďaka ktorému sa môžu zamestnanci pripájať odkiaľkoľvek, no firemné údaje zostanú celý čas maximálne bezpečné.